Na terenie naszej Gminy znajduje się 69 ,,gniazd" do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Kolorowe pojemniki wtopiły się już na stałe w krajobraz naszej Gminy. Z roku na rok widoczna jest znaczna poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców, czego dowodem jest prawidłowa segregacja, a co za tym idzie osiągnięcie przez Gminę wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Za rok 2016 osiągnęliśmy poziom 48%, przy wymaganym 18%. Poziom został osiągnięty, za co dziękujemy mieszkańcom.

Znaczna większość zbiorczych punktów selektywnej zbiórki odpadów wygląda estetycznie, jest czysto, nie ma odpadów poza pojemnikami. Ale niestety zdarzają się przypadki traktowania tych punktów jako wysypisk śmieci. Niektórzy podrzucają do ,,gniazd” wszystko to, co im niepotrzebne. Szczególnie uderzają w oczy pozostawione przy pojemnikach meble, opony, lodówki, gruz, pojemniki po farbie czy też worki z odpadami.

Przypomnijmy więc, że stare meble, większe opakowania, odpady remontowe możemy oddać  w każdej chwili bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania punktu można znaleźć na stronie: http://bip.starebogaczowice.ug.gov.pl/dokumenty/35. Ponadto dwa razy w ciągu roku organizowane są w poszczególnych sołectwach zbiórki odpadów wielkogabarytowych, zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych oraz opon z samochodów osobowych. Korzystajmy więc z takich form pozbycia się odpadów ,,kłopotliwych”. Nie pozostawiajmy ich w ,,gniazdach”.

Prawidłowo segregujmy odpady, ale też nie bójmy się zwrócić uwagi sąsiadowi czy nawet obcej osobie, gdy zauważymy że zaśmieca naszą Gminę. Odpady leżące dookoła pojemników wystawiają nam, mieszkańcom złe świadectwo. Przecież przy piękniejącej z dnia na dzień Gminie, nie chcemy oglądać takich widoków jak na załączonych zdjęciach…