Żyj i pozwól żyć

– Zbliża się listopad, a wraz z nim sezon wirusowy. Oprócz grypy będziemy musieli walczyć z COVID-19. Rok temu, kiedy pojawiła się szczepionka, byliśmy pełni nadziei na przerwanie pandemii. Powtarzaliśmy: to jedyna broń, jedyna szansa na zwycięstwo ze zjadliwym wirusem. Lekarze i specjaliści z całego świata apelowali o przyjmowanie szczepień, co pozwoliłoby przerwać łańcuch zakażeń. Niestety słowa te nie przemówiły do wszystkich – mówi Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

– COVID-19 to groźny przeciwnik i należy z nim walczyć każdą dostępną bronią. Najważniejsza i najbardziej skuteczna to właśnie szczepionki. Na szczepienie nigdy nie jest za późno, jeśli jesteśmy zdrowi. Podejmij właściwą decyzję, idź do punku szczepień i przyjmij szczepionkę. Im szybciej, tym lepiej. Kolejną bronią do walki z wirusem jest zasada DDM – dystans, dezynfekcja i maseczka. To prosta zasada, która chroni przez zakażeniem. Apeluję do mieszkańców Gminy Stare Bogaczowice o rozsądek i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Przestrzegajmy zasad i zaufajmy specjalistom, którzy każdego dnia walczą o nasze zdrowie i życie. Robią dla nas tak wiele, prosząc tylko o jedno – „zaszczep się” – podkreśla Mirosław Lech.

O zdrowie mieszkańców Gminy Stare Bogaczowice dba lekarz Urszula Puskarz, która również dołączyła do apelu wójta.

– Czwarta fala infekcji wirusem Sars cov 2 nakłada się obecnie na infekcje RSV wirusami u dzieci i z wirusem grypy. Stwarza to dodatkowe trudności w leczeniu i diagnostyce. Wyszczepialność w Polsce jest na 24 miejscu w świecie. To wstyd dla naszego kraju i świadczy to o braku wiedzy oraz odpowiedzialności naszych obywateli. Wszyscy zachorujemy prędzej czy później, ale szczepienia mogą pomóc nam, powodując zmniejszenie ryzyka powikłań i uchronią nas przed zgonem. Obecnie 99 procent osób w szpitalach to osoby niezaszczepione. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki w pomieszczeniach gdzie nie możliwe jest zachowanie 2 metrów odstępu pomiędzy osobami. Szczepmy się! Bo to jedyny sposób mogący przyspieszyć powrót do normalności. Głęboko wierzę, że Ci, którzy się jeszcze nie zaszczepili, przy tej czwartej fali nie będą się zastanawiali, tylko po prostu przyjmą szczepionkę i nie będzie już ani piątej, ani szóstej fali. Zaufajmy ekspertom, sięgnijmy po każdą broń do walki z COVID-19, przerwijmy łańcuch zakażeń i żyjmy normalnie – apeluje Urszula Puskarz.