Najpiękniejsza wieża widokowa na Dolnym Śląsku została uroczyście otwarta 29 grudnia. W obecności ogromnej rzeszy turystów i przy udziale parlamentarzystów, władz województwa , inicjatorzy i wykonawcy obiektu dokonali uroczystego przecięcia wstęgi . Tylko pogoda nie dostosowała się  do okoliczności ale wszyscy obecni zapewniali że wrócą tu jeszcze nie raz więc będzie okazja do podziwiania pięknych panoram.


                Intensywny rozwój kurortu Szczawno-Zdrój i kompleksowej przedsiębiorczości związanej z leczeniem oraz obsługą kuracjuszy, rozpoczął się w roku 1815, kiedy to Jan Henryk VI Hochberg  postanowili stworzyć uzdrowisko na europejskim poziomie. W jego cieniu zaczęły też rozwijać się uzdrowiskowo i turystycznie Stare Bogaczowice, przez znawców określano je  jako perłę Gór Wałbrzyskich. „Deutsche Baderbuch” opracowany przez Cesarki Urząd Zdrowia ujął miejscowość w wykazie uzdrowisk. Działały tu trzy ujęcia wód mineralnych.

Położone w bezpośrednim sąsiedztwie wspaniałego pasma górskiego, jakim są Sudety, stanowiło idealne miejsce do wypoczynku.

August Zemplin, pierwszy lekarz uzdrowiska w Szczawnie, w swojej publikacji „Die Brunnen- und Molken-Anstalt zu Salzbrunn” (Instalacje dla wód mineralnych i kuracji mlecznych w Szczawnie) z 1841 r. podaje że na szczycie Trójgarbu królewski nadleśniczy Bräuner ze Starych Bogaczowic wystawił małą leśniczówkę otwartą dla gości chcących podziwiać widok na Śnieżkę. Leśniczy udostępniał chętnym przybyszom lunetę.

Zdrowe górskie powietrze, mieszane lasy bogate w jagody i grzyby, gęsto ustawione stoły i ławki na ścieżkach spacerowych stały się atrakcją dla kuracjuszy. Oferowano wycieczki po najbliższej okolicy ale również do Książa i Bolkowa, na Chęlmiec a nawet na Śnieżkę i do Trutnowa.

W samych Bogaczowicach zwiedzano ruiny kościoła św. Mikołaja, na stoku znajdującym się na północ od zakładu kąpielowego wytyczono do dziś widoczne ścieżki spacerowe a na szczycie ustawiono altanę z której roztaczał się widok na znaczną cześć wsi. Jako najlepszy punkt widokowy polecano Wzgórze Bismarcka do którego prowadziła 600 metrowa ścieżka od restauracji „Złota Kotwica” a jej przejście zajmowało ok. 20 minut. Ze szczytu można było podziwiać wieś od pierwszego do ostatniego budynku, oraz Śnieżkę, Ślężę, Jawor , Strzegom, Książ, Wałbrzych.  Poprowadzono szlak na Trójgarb, gdzie od 1 maja do 1 listopada działało sezonowe schronisko, wieża widokowa, hala taneczna i plac zabaw.

Jeszcze w wydanej 1929 roku książce „Kirchliche Bilderkunde Schlesiens” Paul Knotel używa  nazwy Bad Alt Reichenau.

W latach 50 ubiegłego wieku na szczycie Trójgarbu w wzniesiono wieżę triangulacyjną która pełniła również funkcję wieży widokowej do końca lat 70. Widok na Karkonosze można było podziwiać z drugiego szczytu góry, który w tej chwili też już jest zasłaniany przez młody las.

Dlatego dwa lata temu zrodziła się inicjatywa trzech gmin; Starych Bogaczowic i Czarnego Boru na terenie których leży góra oraz sąsiadującego Szczawna-Zdroju, by nawiązać do tradycji i zapewnić dużą atrakcję turystyczną poprzez wzniesienie wieży widokowej. Po pokonaniu różnych trudności w sierpniu wylano fundamenty pod konstrukcję wieży a 11 października rozpoczęto montaż elementów wieży. Jej trójkątny kształt symbolizuje przymierze trzech gmin, na granicy których inwestycja powstanie. Wieża liczy 27 m wysokości , a z jej trzech tarasów, pomiędzy 17 a 23 metrem  można podziwiać panoramę Sudetów zachodnich i środkowych