To już dzisiaj rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Aby ułatwić spis każdego mieszkańca Polski, spis jest obowiązkowy, zostały przygotowane cztery kanały, przez które można się spisać.

1. Od 1 kwietnia 2021 roku na stronie internetowej www.spis.gov.pl dostępna jest aplikacja przeznaczona do samodzielnego wypełnienia formularza spisowego, jest to podstawowy sposób i zalecany przez GUS. Jest to najwygodniejsza forma samospisu, można z niej skorzystać w dowolnym miejscu i czasie. Każdy kto samodzielnie spisze się przez internet może wziąć udział w loterii organizowanej przez GUS i wygrać jedną z atrakcyjnych nagród. Po zakończonym spisie internetowym i chęci wzięcia udziału w Loterii zostanie wygenerowny unikatowy kod, który zarejestrować trzeba na stronie loterii.

2. Wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego.

3. Infolinia spisowa 22 279 99 99, w przypadku braku dostępu do internetu.

4. Wywiad bezpośredni, ta metoda jest uzależniona od sytuacji epidemiologicznej w kraju.


Spis Powszechny organizowany jest co 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny. Obowiązek udzielania, dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi wynika z art. 28 ust. 1 ustawy o NSP 2021 - ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. poz. 1775, z poźn. zm.)


Informacje pozyskane  w czasie spisu są w pełni bezpieczne. Realizowane są z zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa, w oparciu o nowoczesne techniki teleinformatyczne.