Szanowni Państwo,

Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Starych Bogaczowicach od września do listopada 2019 roku realizuje Projekt dofinansowany z Fundacji Lotto – Patroni Roku 2019 Pt. „ Wspominam, podziwiam, pamiętam - Gustaw Herling – Grudziński”.

Projekt polega na organizacji cyklu wydarzeń, spotkań i koncertów poświęconych życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, jednemu z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, eseiście, krytykowi literackiemu, dziennikarzowi, żołnierzowi, więźniowi łagrów i obozów NKWD - Patrona Roku 2019 ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, iż w roku 2019 przyda 100- na rocznica urodzin Gustaw Herling – Grudzińskiego nasza instytucja postanowiła ukazać jego twórczość naszym mieszkańcom oraz życie tego wybitnego człowieka w dowód uznania za słowa i jego czyny .

Działania w ramach projektu dotyczą organizacji spotkań autorskich

i czytelniczych, konkursów tematycznych, projekcji audycji radiowych, wystaw czy koncertów. Kierowane są zarówno do dzieci, jak i młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Celem projektu jest przybliżenie życia, postawy i twórczości Patrona Roku 2019. We wrześniu odbył się, podczas Dożynek Gminnych,mecz piłki nożnej dla mieszkańców "Walka o siebie w trybach losu" upamiętniająca heroiczną walkę naszego patrona o lepszy świat. Z kolei w tym tygodniu zakończyły się spotkania czytelnicze w bibliotece dla młodzieży, podczas których pracownicy GCBK zaprezentowali dorobek literacki i biografię pisarza, a także dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieła autora.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty edukacyjne prowadzone przez pisarkę Monikę Sawicką Kacprzak z zakresu „Patriotyzm dla najmłodszych”,a dla młodzieży i dorosłych WARSZTAT HISTORYCZNO - LITERACKI „Gustaw Herling - Grudziński - samotność pisarza na emigracji”.

W Szkole Podstawowej odbędą się także:konkurs wiedzy "Życie i twórczość G. Herlinga - Grudzińskiego" dla uczniów klas starszych, a dla uczniów młodszych konkurs plastyczny "Mój inny świat" - jak widzisz Polskę w czasach obecnych.

Na zakończenie projektu odbędzie się 

Wieczornica Patriotyczna, podczas której zostanie zaprezentowana, przygotowana przez młodzież, wystawa poświęcona naszemu bohaterowi. Odbędzie się także występ poetycko - literacko - muzyczny nawiązujący do działalności pisarza. Nie zabraknie akcentów patriotyzmu, rozmów o wolnej Polsce i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, tak aby godnie upamiętnić obchody Dnia Niepodległości.

W razie jakichkolwiek pytań, uprzejmie proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie,

Ilona Bujalska

Dyrektor Gminnego Centrum

Biblioteczno-Kulturalnego

w Starych Bogaczowicach

tel. 535-696-896