Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu informuje, że tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego    7 kwietnia jest: „Nasza planeta, nasze zdrowie”.


Czy jesteśmy w stanie na nowo wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich?
Gdzie gospodarki krajów koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu ludzi?
Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?


Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe mają wpływ kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.


W ramach kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków           i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu,chronić planetę oraz nasze zdrowie. W ramach realizowanych lokalnych inicjatyw warto zwrócić uwagę na działania, jakie powinniśmy podejmować w celu ochrony własnego zdrowia z poszanowaniem środowiska, w którym żyjemy.


Każdy z nas poprzez dokonywanie codziennych wyborów ma wpływ na własne zdrowie i zdrowie planety. Oto kilka z nich:
1. Jak najczęściej chodź pieszo, jeśli używasz samochodu ogranicz prędkość
2. Pomyśl o zmianie źródła energii na energię odnawialną; nie ogrzewaj pomieszczeń powyżej 21,5°C;
3. Wyłącz światło, gdy nie ma Cię w pokoju. kupuj świeże artykuły spożywcze od lokalnych producentów i unikaj wysoko przetworzonej żywności i napojów;
4. Rzuć palenie, postaraj się prowadzić zdrowy tryb życia
5. Zrezygnuj z plastiku, używaj opakowań spożywczych nadających się do recyklingu.


Nasza planeta to nasze zdrowie, więc dbajmy o czystość powietrza, wody i jedzenia.