Zgodnie z coroczną tradycją Urząd Stanu Cywilnego w Szczawnie-Zdroju zorganizował uroczystość dla małżonków obchodzących złote i diamentowe jubileusze małżeńskie ze Szczawna-Zdroju i Starych Bogaczowic, którym z okazji tych doniosłych rocznic prezydent RP przyznał okolicznościowe medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie” i przekazał jubilatom życzenia.

Spotkanie odbyło się 2 grudnia w sali Teatru Zdrojowego im. H. Wieniawskiego, a jego najważniejszymi gośćmi byli państwo Maria i Franciszek Czarneccy oraz Stanisława i Franciszek Koropczukowie, którzy przeżyli razem 60 lat - mieszkańcy Starych Bogaczowic oraz pary obchodzące w tym roku jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego  Krystyna i Stanisław Dyniusowie, Maria i Ryszard Twardzikowie ze Starych Bogaczowic, Genowefa i Ryszard Pudełkowie z Jabłowa oraz Zofia i Paweł Wojciukiewiczowie ze Strugi. W uroczystości brali udział burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk wręczający medale w imieniu Prezydenta RP oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Ramona Bukowska i wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech, którzy przekazywali życzenia w imieniu radnych i gminy wiejskiej Stare Bogaczowice. Jubileuszową uroczystość prowadziła kierownik USC Grażyna Farmas.

Rozpoczęła się od słodkiego poczęstunku w „Herbaciarni Teatralna”. Po nim pary jubilatów zostały uroczyście wprowadzone na honorowe miejsca w teatrze, towarzyszyła im melodia słynnego marsza weselnego Feliksa Mendelssohna oraz aplauz rodzin i znajomych przybyłych na uroczystość. Następnie odbył się okolicznościowy koncert dla jubilatów w wykonaniu zespołu instrumentalnego „Futyma-Sekstet”, którego bogaty program wypełniły piosenki o tematyce bliskiej osobom idącym razem przez życie. Po koncercie, który pary wysłuchały z wielkim wzruszeniem pierwsza do jubilatów zwróciła się kierownik USC Grażyna Farmas, która zaakcentowała rangę i cel spotkania, na którym chwilę później zostali udekorowani zaszczytnymi orderami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznawanymi wyłącznie małżonkom, którzy przeżyli w swoim związku 50 lat. Zaprosiła następnie Panów jubilatów, a po nich Panie jubilatki o uroczyste powtórzenie podziękowań dla małżonka za wspólnie przeżyte lata w ich długoletnim związku, wzajemny szacunek i opiekę, jaką sobie okazywali. Po podziękowaniach miała miejsce uroczysta dekoracja małżonków okolicznościowym odznaczeniem „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Aktu ich wręczenia dokonał burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, a asystowali wójt Starych Bogaczowic Mirosław Lech i przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju Ramona Bukowska. W swoich życzeniach burmistrz zaakcentował, że przyznany im order to docenienie ich trudu za mozolną drogę, którą razem szli i kroczą dalej przez życie, za pomoc udzielaną sobie w trudnych chwilach, za poszanowanie drugiego człowieka, za przekazywanie bliskim, a szczególnie dzieciom i wnukom cennych przymiotów duchowych, które są nam potrzebne w życiu społecznym jak: uczciwość, pracowitość, poszanowanie prawdy, ludzkiej godności czy też wierność. - Tą dzisiejszą uroczystością chcemy podkreślić i docenić tę Waszą codzienną i mozolną pracę w utrzymaniu związku i rodziny. Gratulujemy wam, że dotrzymaliście przysięgi małżeńskiej, że uczyniliście wszystko co możliwe, żeby wasze małżeństwo było zgodne i trwałe. Wasz jubileusz jest też świetną okazją do tego, aby się nie tylko zatrzymać i spojrzeć wstecz na życie, na to, co działo się w toku waszego małżeństwa, ale to przede wszystkim piękny przykład dla młodych. Waszym zgodnym życiem udowodniliście nieraz, że życiowa miłość to nie taka, która wytrzymuje zwykłą próbę czasu, ale taka, która trwa mimo upływających lat, że największym złotem czy diamentem tego świata jest nie skarb materialny a serce drugiego człowieka. Życzę państwu osobiście i w imieniu mieszkańców byście dalej szli przez życie trzymając się mocno za ręce i zawsze byli wierni swoim uczuciom. Niech los wam sprzyja. Życzę dużo szczęścia i zdrowia oraz wszelkiego dobra dla waszych rodzin - zakończył burmistrz Marek Fedoruk.