Ten lek w wakacje jest niezwykle potrzeby! Aby lekarze mogli ratować życie i zdrowie pacjentów przebywających w szpitalach potrzebna jest krew i jej składniki.

Czas letni, to okres wzmożonego zapotrzebowania na krew w szpitalach, a dawców jest mniej ze względu na wyjazdy urlopowe, co ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zasobach magazynów krwi.

Życiodajny lek - krew, jest niezastąpiony w sytuacjach nagłych, wypadkach, skomplikowanych operacjach, dla chorych onkologicznie, dla dzieci i osób starszych. 

Krwi nie można wyprodukować w żadnym laboratorium, jej źródłem jest tylko drugi człowiek. Zapraszamy wszystkie osoby, które są zdrowe, pełnoletnie, ważą co najmniej 50 kg, do podzielenia się tym bezcennym lekiem w okresie wakacyjnym.

Aby oddać krew należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31. Centrum jest czynne codziennie, od poniedziałku do piątko w godzinach 7.00-13.30, w czwartek 6.00-13.30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca: 8.00-12.00

Możesz zostać Honorowym Dawcom Krwi, jeśli:

- masz od 18 do 65 lat

- ważysz więcej niż 50 kg

- Twój stan zdrowia odpowiada niezbędnym wymaganiom zdrowotnym (np. nie masz oznak przeziębienia, nie bierzesz żadnych leków)

- w ostatnich 6 miesiącach nie wykonano Ci akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała

- w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano Ci żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii)

- w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie leczono Cię krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Około dwie godziny przed oddaniem krwi zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek. W dniu oddania krwi oraz w dniu poprzedzającym nie spożywaj alkoholu. Pół godziny przed oddaniem nie pal papierosów.