Wiarygodne dane statystyczne pozyskane w Narodowym Spisie Powszechnym są niezbędne do opracowywania dobrych strategii rozwojowych - mówił we wtorek (11 maja) wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski apelując jednocześnie do mieszkańców regionu o udział w spisie.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Spis jest obowiązkowy i odbywa się raz na 10 lat. Dotyczy on każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski.

Czytaj też: Spis Powszechny 2021: jak wypełnić formularz, o co zapyta GUS?

"Na podstawie spisu otrzymujemy rzeczywisty obraz sytuacji w Polsce, w poszczególnych regionach kraju, np. dotyczący komfortu naszego życia. Dane pozyskane w spisie dają podstawę do wypracowania dobrych strategii rozwojowych. Strategie te mogą być skuteczne wtedy, kiedy są oparte na rzetelnych danych" - przekonywał we wtorek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski

Zaapelował przy tym do mieszkańców regionu o jak najszybsze spisywanie się. Przypomniał, że można to zrobić zarówno przez internet, jak i przez telefon.

Czytaj też: Spis Powszechny 2021. Rachmistrz dzwoni z numeru 22 828 88 88

Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego Halina Woźniak poinformowała, że województwo dolnośląskie obecnie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce - za woj. śląskim i mazowieckim - pod względem liczby spisanych mieszkań i osób.

Podkreśliła, że obowiązkową, podstawową formą dokonania spisu jest samodzielnie spisanie się przez internet. "Ta metoda jest najbardziej dogodna dla każdego z nas, bo w najbardziej komfortowych warunkach, w dowolnym czasie i miejscu można wypełnić ten obowiązek korzystając z licznych podpowiedzi, które są umieszone w aplikacji. Nie zajmuje to więcej niż 15-20 min" - mówiła.

Woźniak zapewniła, że wszystkie dane podawane przez respondentów są bezpieczne. "Jesteśmy zobowiązani przepisami prawa do chronienia w sposób szczególny wszystkich danych, w tym w szczególności danych osobowych i gwarantujemy, że dane pozyskiwane są bezpieczne. Pesele, które są zbierane służą jako element porządkujący ogrom informacji. Numer ten zostaje bardzo szybko - po zebraniu i uporządkowaniu danych - odcięty od danych osobowych i zastąpiony wygenerowanym matematycznie kodem i tylko te kody będą nam dalej służyły do opracowywania danych" - wyjaśniła.

Osoby, które nie mają możliwości dokonania samospisu przez internet, mogą zadzwonić pod specjalną infolinię spisową i dokonać spisu na żądanie. Od 4 maja pracę w ramach narodowego spisu powszechnego rozpoczęli także rachmistrzowie spisowi. Na razie rachmistrzowie będą pracować tylko telefonicznie. Ze względu na pandemię koronawirusa nie będą realizować wywiadów bezpośrednich, czyli odwiedzać respondentów w ich domach aż do odwołania.

Czytaj też: GUS ostrzega przed oszustami i tłumaczy jak sprawdzić rachmistrza

"W trosce m.in. o bezpieczeństwo seniorów, przy udziale policji, przestrzegamy, że rachmistrz spisowy na pewno nie odwiedzi nas w naszym domu, a wszystkie tego typu zdarzenia są potencjalnym zagrożeniem i trzeba je zgłaszać na policję" - dodała Woźniak.