SUMP (Strategia Zrównoważonej Mobilności Miejskiej) stanowi długoterminową strategię, której celem jest zapewnienie wygodnego dostępu do celów podróży i usług, a także określenie planu działań wdrożeniowych.
Kluczowymi cechami opracowywanego SUMP są:

długoterminowa wizja i jasny plan wdrożenia;

znaczenie zagadnienia partycypacji społecznej;

zbilansowany i zintegrowany rzeczywisty rozwój środków transportu;

integracja pozioma i pionowa systemu transportowego;

istotność oceny skuteczności stosowanych obecnych i przyszłych rozwiązań, które miałyby podlegać wdrożeniu;

regularne monitorowanie, przegląd i raportowanie skutków realizacji planu strategicznego SUMP.
Podsumowując, SUMP to strategiczny dokument, który ma stanowić drogowskaz do osiągnięcia zrównoważonej i spójnej mobilności miejskiej. Wdrożenie opisanych w SUMP rozwiązań będzie prowadzić m.in. do poprawy jakości życia w obszarze funkcjonalnym, ale także ochrony walorów przyrodniczych (także poprzez zmniejszenie negatywnej presji środowiskowej).
Plan Zrównoważonej Mobilności nie jest dokumentem o zamkniętych ramach określonych w ustawie. Zaplanowane działania nie są analizowane wyłącznie przez pryzmat granic administracyjnych, uprawnień ustawowych czy obszarów działań spółek. Proces planowania zrównoważonej mobilności skupia się na wyzwaniach w ujęciu funkcjonalnym i oznacza wyjście poza wąsko rozumiane obowiązki ustawowe samorządów. Skuteczna realizacja planu wymagać będzie współpracy pomiędzy nimi.


Cały raport do zapoznania w pliku