31 maja 2022 roku mija 35 rocznica obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu. W 1987 r. państwa członkowskie  Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły ten dzień, aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. Przewodnie hasło Światowego Dnia Bez Tytoniu w 2022 roku to " Tytoń: Zagrożenie dla naszego środowiska". Powyższe hasło nawiązuje do kryzysu klimatycznego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

- 600 00 00 drzew ścina się na papierosy

- 84 00 00 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę

- 22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady prokonsumenckie.

Kluczowe przesłania Światowego Dnia Bez Tytoniu 2022

Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów.

Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszego planet. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje