W tym roku przypada 210 rocznica bitwy pod Strugą zwaną też bitwą na Czerwonym Wzgórzu.

W dniu dzisiejszym w Domu Zdrojowym w Szczawnie - Zdroju odbyło się uroczyste posiedzenie Radnych Gmin Stare Bogaczowice i Szczawno – Zdrój.Przewodniczący Rad Gmin, Burmistrz Szczawna – Zdroju, Wójt Gminy Stare Bogaczowice oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Szczawna – Zdroju, Uzdrowiska Szczawno – Jedlina, Pałacu w Strudze podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy przy organizacji obchodów rocznic bitwy Ułanów Legii Polsko – Włoskiej na Czerwonym Wzgórzu.

Intencją sygnatariuszy jest kultywowanie Miejsca Pamięci Narodowej, jakim jest Pomnik Ułanów Legii Polsko-Włoskiej, upamiętniający zwycięską bitwę pod Strugą.

W tym niecodziennym spotkaniu wziął udział Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński.

Prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna – Zdroju przybliżyła zebranym historię bitwy jaka miała miejsce 15 maja 1807 roku.