Gmina Stare Bogaczowice była gospodarzem XXI edycji powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju organizowanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wałbrzychu, który odbył się 30 marca w Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym , wzięło udział 13 uczestników – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych reprezentujących Gminy Powiatu Wałbrzyskiego oraz klasę strażacką Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Bogdan Stochaj Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Paweł Kaliński z-ca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Po teście pisemnym młodzież udała się nad Zalew w Starych Bogaczowicach, gdzie czekały atrakcje na strzelnicy. Dzięki uprzejmości Sudeckiego Stowarzyszenia Strzeleckiego, odbył się pokaz broni. Pełnoletni śmiałkowie mogli też spróbować swoich sił w strzelaniu. Po powrocie do Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego, odbyły się rozmowy z trójką najlepszych uczestników z każdej grupy wiekowej. W zaciętej rywalizacji - pod okiem komisji turnieju w składzie Tomasz Kwiatkowski, Tomasz Pryczek oraz Sebastian Lewandowski - w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Mateusz Pisarczyk ze Starych Bogaczowic. Wśród klas VII-VIII i gimnazjalistów najlepsza była Emilia Budzis z Boguszowa - Gorc. W najstarszej grupie młodzieży ponadgimnazjalnej najlepiej swoją wiedzę zaprezentował Piotr Linkowski, reprezentant Boguszowa - Gorc. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju, a szczególnie trójce finalistów, którzy już za miesiąc będą reprezentować Powiat Wałbrzyski w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Celem turnieju było upowszechnienie wiedzy na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz innych zagrożeń w przyrodzie i cywilizacji, poznanie historii i tradycji polskiego pożarnictwa, a także współczesnej techniki pożarniczej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej
W Wałbrzychu oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Wałbrzychu. Gmina Stare Bogaczowice przygotowała poczęstunek oraz pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników turnieju oraz ich opiekunów.