Samorządy z południa Dolnego Śląska będą współdziałać by znaleźć środki na wyrównywanie szans i poziomu życia między północą, a południem naszego województwa. Porozumienie w tej sprawie podpisało 11 grudnia około 100 dolnośląskich samorządów. To działanie obliczone na przedłużenie szans na możliwość zdobywania pieniędzy z regionalnych programów operacyjnych. W jaki sposób?

Pomysłodawcą porozumienia i wspólnego działania jest prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Deklaracja Sudecka jest podstawą do przygotowania specjalnego Programu Operacyjnego, otwierającego możliwość dalszego pozyskiwania środków rządowych i europejskich dla naszej części Dolnego Śląska.

Pomiędzy południem, a północą województwa różnica w PKB na głowę mieszkańca różni się dwukrotnie. Pomimo tego, Dolny Śląsk jako jeden z niewielu regionów Polski przekroczył próg 75% średniego, europejskiego PKB. To wyklucza nasze województwo z partycypowania w środkach z Europejskiego Programu Spójności.

Powstanie Subregionu Sudeckiego pozwoli na rozdzielenie Aglomeracji Wrocławskiej oraz miedziowego zagłębia legnicko-lubińskiego od pozostającego w tyle południa regionu. Wskazanie potrzeb gmin o PKB niższym od średniej wojewódzkiej, zebranych we wspólnym programie może być szansą na bardziej zrównoważony rozwój regionu oraz ścieżką do pozyskania niezbędnych do tego funduszy.
 
W dokumencie jest 15 punktów, w tym likwidacja wykluczenia komunikacyjnego, połączenie południa z systemem autostrad i dróg szybkiego ruchu, rozwój regionalnego transportu lotniczego w oparciu o istniejące lotniska, rewitalizacja kolei, a także dofinansowanie uzdrowisk i obszarów wiejskich, w tym budowa wodociągów i kanalizacji tam gdzie ich ciągle nie ma.

Tekst Deklaracji Sudeckiej